z_orkiestra_po_odrze_01.jpgz_orkiestra_po_odrze_02.jpgz_orkiestra_po_odrze_03.jpgz_orkiestra_po_odrze_04.jpgz_orkiestra_po_odrze_05.jpgz_orkiestra_po_odrze_06.jpgz_orkiestra_po_odrze_07.jpgz_orkiestra_po_odrze_08.jpgz_orkiestra_po_odrze_09.jpgz_orkiestra_po_odrze_10.jpg

muzycy na pokładzie

Oprawę muzyczną podczas rejsów realizuje el12 Opole Politechnic Band złożony z muzyków z Orkiestry Politechniki Opolskiej, Orkiestry Dętej ZSE w Opolu, Grudzickiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Przemysław Ślusarczyka - pomysłodawcy i realizatora imprezy oraz formacja el12 Opole Politechnic Band - Generacja 2.0.

logo el12 Opole Politechnic Band

 

el12 Opole Politechnic Band. Pomysł utworzenia nowej formacji el12 Opole Politechnic Band narodził się w lutym 2010 roku po koncercie noworocznym Opole - Pekin zorganizowanym przez Instytut Konfucjusza działający na Politechnice Opolskiej. Pomysłodawcą i prowadzącym jest Przemysław Ślusarczyk. Nazwa zespołu związana jest ściśle z dwoma instytucjami, które wspierają to przedsięwzięcie. Są to Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o. i Politechnika Opolska. 

Na przestrzeni wielu lat skład oraz profil zespołu parokrotnie się zmieniał. Debiut nastąpił 20 marca 2011 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Okrąglak (dzisiejsza Stegu Arena).

Obecnie el12 Opole Politechnic Band stanowi grupę koncertową, której muzycy rekrutują się z Orkiestry Politechniki Opolskiej oraz orkiestr dętych opolskiego „Elektryczniaka” i Grudzic. Grupa ta realizuje cykle koncertowe: „Muzyczne impresje - cykl koncertów wędrownych”, „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz dwie duże cykliczne imprezy: „Opolski Ekspres Dęty" i „Z orkiestrą po Odrze” - autorskie projekty dyrygenta zespołów.

Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku „Opolski Ekspres Dęty" otrzymał nagrodę Opolska Marka 2019 w kategorii „promocja regionu”.

 strona zespołu: zobacz tutaj

 

el12 Opole Politechnic Band - Generacja 2.0 to nowy przedsięwzięcie, którego premiera miała miejsce 22 maja 2021 roku podczas II rejsu IX edycji „Z orkiestrą po Odrze", poprzedzona przygotowaniami nowego repertuaru od stycznia. Pomysł i kształt zespołu narodził się w październiku 2020 roku podczas jednego z wieczorów XXIV edycji Warsztatów Muzycznych. Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Ślusarczyk a współtwórcami członkowie grupy. Repertuar stanowią utwory z pogranicza jazzu, rocka, popu, reggae z elementami bluesa wzbogacone o improwizacje. 

Zespół tworzą muzycy rekrutujący się z Orkiestry Politechniki Opolskiej i Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu:

- Bartosz Dorosiewicz - saksofon tenorowy,

- Michał Duszak - gitara basowa,

- Gustaw Rydzak - instrumenty perkusyjne,

- Przemysław Ślusarczyk - stage piano,

- Rafał Ślusarczyk - instrumenty perkusyjne.

strona zespołu: zobacz tutaj

 

Orkiestra Politechniki Opolskiej

Orkiestra Politechniki Opolskiej. Pomysłodawcą i twórcą orkiestry jest Przemysław Ślusarczyk – opolski kompozytor, dyrygent, animator kultury. Pomysł na stworzenie takiego zespołu zrodził się w pierwszych dniach stycznia 2006 roku. Bezpośrednim impulsem do działania był występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu; prowadzonej także przez dyrygenta, podczas uroczystego rozdania dyplomów na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej na zaproszenie jego Dziekana.

Pierwsze przygotowania rozpoczęły się pod koniec stycznia 2006 roku. Po przedstawieniu Jego Magnificencji projektu, planu rozwoju ogłoszono oficjalny nabór do orkiestry, wkrótce rozpoczęto regularne próby. Grupa studentów Politechniki Opolskiej wzmocniona o Orkiestrę Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu zadebiutowała koncertem przed licznie przybyłą publicznością 4 maja 2006 roku podczas Święta Politechniki Opolskiej, który odbył się w uczelnianym II kampusie.

Od samego początku orkiestra regularnie koncertuje na terenie miasta Opola i w kraju w ramach autorskich cyklów: „Muzyczne impresje” , „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich formatach: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze”. Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. 

W 2010 roku orkiestra zdobyła II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni.

Siedzibą zespołu i miejscem prób jest sala prób nr 45 w Zespole dydaktycznym "Łącznik" przy ulicy Mikołajczyka 16. Nieprzerwanie trwa także nabór do orkiestry.

strona zespołu: zobacz tutaj

 

Orkiestra Dęta ZSE w OpoluOrkiestra Dęta ZSE w Opolu. Jest obecnie najstarszą i jedną z nielicznych tego typu orkiestr szkolnictwa średniego - technicznego w regionie. Jej pierwszym dyrygentem i organizatorem był Władysław Pollak, który w 1950 roku stworzył Orkiestrę Szkolną w Państwowej Szkole Przemysłowej. Debiut orkiestry odbył się 3 marca 1951 roku. Wówczas skład złożony był z muzyków grających na instrumentach smyczkowych i szarpanych oraz dętych. W kronikach Państwowej Szkoły Przemysłowej, Technikum Cementowego i Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Opolu, których to szkół następcą jest Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu zachowało się wiele wpisów świadczących o aktywnej działalności zespołu i roli Władysława Pollaka, który propagował kulturę muzyczną w szkole i poza jej murami. Po odejściu Władysława Pollaka ze szkoły w 1965 roku zespół zawiesił działalność.

W latach 1972 - 1980 orkiestra ponownie zagościła w progach Szkoły. Zespół prowadził Jan Walasek.

W 1981 roku nauczyciel historii a z zamiłowania muzyk Stanisław Daszkiewicz ponownie reaktywował zespół. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać wiele instrumentów dętych oraz nuty dla orkiestry, która przede wszystkim wykonywała utwory marszowe i okolicznościowe uświetniając imprezy szkolne. Skład był stopniowo rozbudowywany, oparty na sekcji instrumentów dętych. Z czasem zespół zaczął prowadzić ożywioną działalność koncertową biorąc udział w wielu imprezach na terenie miasta oraz w regionie opolskim - m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - Bierkowicach, w Elektrowni "Opole", w Brzegu ... Uświetniała swoją grą imprezy sportowe, oświatowe w Opolu.

Od września 2000 roku orkiestrę prowadzi Przemysław Ślusarczyk - kompozytor, dyrygent, manager kultury. Nowy dyrygent zmienił radykalnie sposób pracy, promocji oraz wizerunek zespołu (projektując m.in. logo). Włączył nowe gatunki muzyczne do repertuaru: opracowania muzyki poważnej, standardy jazzowe oraz improwizację. Repertuar orkiestry obejmuje szerokie spektrum gatunków muzycznych od marszów, standardów jazzowych poprzez muzykę taneczną, pop, opracowania muzyki poważnej i improwizację. Obecne czasy stawiają nowe wyzwania - zespół musi się rozwijać i stale doskonalić swoje umiejętności, musi być konkurencyjny wobec innych. Orkiestra osiąga to poprzez regularną pracę oraz warsztatom muzycznym, których pomysłodawcą i realizatorem od początku jest dyrygent.

W wyniku zmian od września 2001 roku zespół przyjął obecną nazwę. W 1996 roku  zespół otrzymał II nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, w 2003 Nagrodę Specjalną w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Muzyka 2003", a w 2004 II nagrodę (I nie przyznano) na I Miejskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Synkopa 2004". W 2010 roku zespół otrzymał II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni.

Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową występując nie tylko na terenie miasta Opola ale także na koncertach w kraju. We wrześniu 2000 roku orkiestra uczestniczyła w obchodach 50 - lecia ZSE. W listopadzie 2000 roku dokonała pierwszego w jej historii nagrania muzyki teatralnej, skomponowanej przez obecnego opiekuna, do komedii A. Fredry Damy i Huzary, także w X finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2007 koncertował m.in. na pokładzie Daru Młodzieży i na koncercie galowym w Gdyni na zaproszenie Rektora Akademii Morskiej, w 2008 roku w Krakowie podczas koncertu z okazji 7. urodzin Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

strona zespołu: zobacz tutaj

Grudzicka Orkiestra Dęta

 

Grudzicka Orkiestra Dęta. Od października 2014 roku rozpoczęły się pierwsze próby od prostego repertuaru w ramach którego muzycy mogliby się zaprezentować. Wybór padł na kolędy. I tak rozpoczęło się żmudne ćwiczenie głosów, zgrywanie całości składu, praca indywidualna.

6.01.2019 roku muzycy zaprezentowali 4 kolędy. Ten dzień przyjęliśmy uważać za debiut zespołu i jego urodziny. 

31.05.2015 roku Grudzicka Orkiestra Dęta podczas VI edycji Opolskiego Ekspresu Dętego wraz z orkiestrami partnerskimi zagrała swój pierwszy wyjazdowy koncert i od tego momentu rozpoczęła stałe występy na terenie Miasta Opola, w regionie i poza nim w ramach grupy koncertowej el12 Opole Politechnic Band realizując autorskie cykle koncertowe i duże imprezy dyrygenta zespołu m.in. jak Opolski Ekspres Dęty czy Z orkiestrą po Odrze.

strona zespołu: zobacz tutaj